Rozmowa Jadwigi Wojtas, dyrektor do spraw produkcji i rozwoju systemu enova z Sonety sp. z o.o z dr Jerzym Hejnarem, pracownikiem naukowym i wykładowcą Katedry Rachunkowości Finansowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Jadwiga Wojtas: Zawrócę Panu głowę problemami i pytaniami dotyczącymi naszej wspólnej dyskusji. Czy te wątki, które są na styku ustawy o rachunkowości i informatyzacji rodzą problemy? Czy księgowy, stojący głównie na straży ustawy o rachunkowości i ustaw podatkowych musi być także informatykiem, żeby poradzić sobie z tymi dodatkowymi problemami, które pojawiają się w zderzeniu już nieco wiekowej ustawy o rachunkowości, z coraz nowocześniejszymi technologiami informatycznymi?

W życiu księgowego pojawiają się zupełnie nowe pojęcia jak chmura, cloud computing. Jak zatem radzi sobie z tym ustawa o rachunkowości, czy reguluje ona trzymanie danych w chmurze, czy tylko w szafie pancernej? Jak się ma trwały zapis danych na nośniku CD, na serwerze lokalnym do sytuacji zapisania tych danych tak naprawdę „nie wiadomo gdzie”?